Rejestracja VAT oraz VAT returns

VAT – większość ludzi o tym słyszała, ale niewielu to rozumie, a wiemy, że jest to mylące dla wielu samozatrudnionych, wykonawców i właścicieli małych firm. ‍Chociaż tajniki mogą być trudne do zrozumienia dla początkujących, im szybciej opanujesz zasady VAT HMRC, tym lepiej będzie dla Twojej firmy. 

Po pierwsze – co to jest VAT?

VAT – lub podatek od wartości dodanej – to podatek pobierany od większości towarów i usług w Wielkiej Brytanii i UE. Na przykład, gdy kupujesz w sklepie produkt objęty podatkiem VAT, podatek VAT jest automatycznie doliczany do ceny, którą płacisz. Istnieją trzy stawki podatku VAT, które mają zastosowanie do towarów i usług w Wielkiej Brytanii. Stawka standardowa (obecnie 20%), stawka obniżona (obecnie 5%) i stawka zerowa (0%). Pozycje mogą być również zwolnione (lub „poza zakresem”) VAT. W ostatnich latach rząd Wielkiej Brytanii wprowadził tymczasowe środki w celu obniżenia stawki podatku VAT płaconego w niektórych sektorach biznesu, takich jak hotelarstwo. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć stawkę podatku VAT obowiązującą w Twojej firmie i dokonywane przez nią zakupy. „Czy zerowy podatek VAT i zwolnienie z podatku VAT nie są tym samym?”, możesz zapytać. Więc nie. Zerowa stawka oznacza, że ​​towary nadal podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ale nie naliczasz swoim klientom podatku VAT. Nadal musisz rejestrować te sprzedaże na swoich kontach VAT i zgłaszać je w deklaracji VAT, co oznacza, że ​​możesz odzyskać VAT od swoich wydatków. Pozycje zwolnione z podatku VAT są poza wszystkimi schematami VAT i nie podlegają opodatkowaniu. Nie uwzględniasz sprzedaży towarów lub usług zwolnionych z podatku w obrocie podlegającym opodatkowaniu dla celów podatku VAT. Jeśli kupujesz produkty zwolnione z podatku, nie ma podatku VAT do odzyskania. W obu przypadkach nie doliczasz podatku VAT do ceny sprzedaży, ale towary lub usługi z zerową stawką VAT podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT – aczkolwiek 0%. Sprzedaż towarów o stawce zerowej zaliczana jest do „sprzedaży podlegającej opodatkowaniu” w zakresie progu rejestracji VAT, podobnie jak sprzedaż opodatkowana podatkiem VAT 5% lub 20%. 

Tymczasowa obniżka VAT dla branży hotelarskiej i turystycznej

W lipcu 2020 r., w ramach rządowych środków ekonomicznych w odpowiedzi na sytuację kryzysową związaną z COVID-19, podatek VAT w sektorze hotelarskim i turystycznym został obniżony z 20% do 5%. Sektor ten obejmuje punkty gastronomiczne, dostawców usług noclegowych, takich jak hotele i pensjonaty, oraz atrakcji, takich jak kina i parki rozrywki. Obniżka podatku VAT powróci do pełnej stawki 20% w kwietniu 2022 r. Nie wprowadza się żadnych innych zmian w podatku VAT. 

Przykłady towarów i usług oraz ich stawki VAT  

Standard Rate (20%) Reduced Rate (5%)*1 Zero Rate (0%) Exempt
Uslugi projektowania stron www  

Materialy energooszczedne (np.

Izolacja)

Ksiazki Wiekszosc uslug finansowych
Elektronika (laptopy, smartfony etc.)  

Media

(gas, electricity etc.)

Gazety Ubezpieczenia
Doradztwo Plastry nikotynowe  

Odziez BHP

 

Losy na loterie
Uslugi fotograficzne Remonty I przeubudowy Druk ulotek Koszty pogrzebu
 

Zakup oprogramowania lub licencji na oprogramowanie

Produkty sanitarne Zakup helikoptera! Miejsca cumowania lodzi mieszkalnych
 

Wiekszosc innnych

towarow I uslug

Foteliki samochodowe dla dzieci Wiekszosc prac budowlanych Znaczki pocztowe

 Od 1 grudnia 2020 r. e-booki i gazety internetowe, czasopisma i czasopisma nie są objęte podatkiem VAT.

Kto może zarejestrować się jako płatnik VAT? Czy osoby self employed płacą podatek VAT?

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że tylko spółki limited zarejestrować się jako płatnik podatku VAT. „Czy self employed płacą podatek VAT?” jest w rzeczywistości jednym z najczęstszych pytań, jakie słyszymy od potencjalnych przedsiębiorców prowadzących, a odpowiedź jest prosta: tak, przedsiębiorcy indywidualni również mogą zarejestrować się jako płatnicy podatku VAT! Niezależnie od struktury Twojej firmy, możesz wybrać dobrowolną rejestrację, kiedy tylko chcesz, ale przychodzi moment, kiedy musisz się zarejestrować zgodnie z prawem.

Kiedy muszę zarejestrować się jako płatnik VAT? Zgodnie z prawem musisz zarejestrować się jako płatnik VAT, gdy: ·        Obrot siega 85000 GBP w okresie 12 miesięcy·        Spodziewasz sie, ze obrot firmy przekroczy próg VAT w ciągu jednego 30-dniowego okresu·        Sprzedajesz tylko towary lub usługi, które zwolnione z podatku, ale kupujesz towary do wykorzystania w swojej o maksymalnej wartości od dostawców poza UK Musisz zarejestrować się jako płatnik podatku VAT w ciągu 30 dni od spełnienia któregokolwiek z tych kryteriów. Jeśli wiesz, że Twój obrót wkrótce osiągnie próg, powinieneś dać sobie wystarczająco dużo czasu na rejestrację. Jeśli nie powiadomisz HMRC na czas, możesz zostać zobowiązany do zapłaty kary! Istnieją sytuacje, w których dobrowolna rejestracja jako płatnik VAT przed osiągnięciem progu może być korzystna. W dalszej części tego artykułu omówimy dobrowolną rejestrację VAT. 

Kiedy powinienem zacząć naliczać VAT? Kiedy Twoje obroty osiągną próg VAT w ciągu 12 miesięcy, musisz zacząć naliczać podatek VAT od pierwszego dnia drugiego miesiąca po przekroczeniu progu. Na przykład, jeśli 30 czerwca 2021 r. Twoja sprzedaż za poprzednie 12 miesięcy wyniesie 85 000 GBP, to datą rejestracji VAT będzie 1 sierpnia 2021 r. Jeśli spodziewasz się przekroczyć próg w ciągu jednego 30-dniowego okresu, musisz natychmiast rozpocząć naliczanie podatku VAT. 

Dlaczego VAT jest doliczany do ponownych wydatków? Doładowania to koszty, które ponosi Twoja firma, dostarczając towary i usługi, które przekazujesz swoim klientom. Jeśli jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT, będziesz musiał naliczyć podatek VAT od kwoty obciążającej klienta, nawet jeśli wydatki, które początkowo poniosła i opłaciła Twoja firma, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Dobrym przykładem jest bilet kolejowy, który nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jeśli zapłacisz 100 funtów za bilet, uwzględnisz tę kwotę jako wydatek na rachunkach firmowych. Jeśli jednak przerzucisz koszt na swojego klienta i uwzględnisz go na fakturze sprzedaży, musisz doliczyć podatek VAT. Ta sytuacja jest zupełnie inna niż w przypadku, gdy klient zwraca koszty po kosztach. Nie musisz obciążać klienta taką samą kwotą, jaką zapłaciłeś na wydatki. Korzystając z powyższego przykładu, jeśli zdecydujesz się obciążyć klienta kwotą 150 GBP, będziesz musiał do tej kwoty doliczyć podatek VAT.

Co się stanie, jeśli nie zarejestruję się jako płatnik VAT, wtedy kiedy powinienem? Jeśli spóźnisz się z rejestracją, HMRC zarejestruje Twoją firmę z mocą wsteczną od dnia, w którym powinieneś zacząć naliczać podatek VAT. Będziesz musiał doliczyć podatek VAT do wszystkich sprzedaży dokonanych od tej daty retrospektywnej, niezależnie od tego, czy faktycznie naliczasz podatek VAT swoim klientom, więc możesz stracić, jeśli nie zarejestrujesz się, kiedy powinieneś. HMRC może również nałożyć na Ciebie karę finansową. Jeśli wiesz, że Twój obrót wkrótce osiągnie próg, powinieneś dać sobie wystarczająco dużo czasu na rejestrację. Jeśli nie powiadomisz HMRC na czas, możesz zostać zobowiązany do zapłaty kary! Istnieją sytuacje, w których dobrowolna rejestracja może być korzystna przed osiągnięciem progu. 

Dlaczego miałbym rozważyć dobrowolną rejestrację VAT? Istnieje wiele powodów, dla których warto dobrowolnie zarejestrować się jako płatnik VAT, nawet jeśli Twoje obroty nie przekraczają progu VAT. Obejmują one:     Możesz odzyskać VAT od wydatków służbowych (jeśli korzystasz ze standardowej stawki)    Możesz zarejestrować się w celu uzyskania obniżonej stawki ryczałtowej VAT (vat flate rate), aby ograniczyć czynności administracyjne związane z przygotowaniem kwartalnej deklaracji VAT     Jeśli Twoimi klientami są duże firmy, które same są zarejestrowanymi podatnikami VAT, rejestracja może być korzystna. Twoi klienci będą przyzwyczajeni do oglądania cen zawierających podatek VAT i będą mogli odzyskać VAT zapłacony Twojej firmie    Może sprawić, że Twój biznes stanie się bardziej wiarygodny w oczach klientów, podobnie jak posiadanie spółki limited sprawia, że ​​wyglądasz bardziej „profesjonalnie”.

Dlaczego mógłbym nie chcieć rejestrować się dobrowolnie?     Jeśli Twoimi klientami są mniejsze firmy i same nie są płatnikami podatku VAT, dodanie podatku VAT może sprawić, że będziesz wydawał się droższy. Rejestracja jako płatnik VAT zwykle wymaga dodania 20% do faktur, a jeśli Twój klient nie jest zarejestrowany jako płatnik VAT, nie może tego odzyskać     Wraz z rejestracją VAT wiąże się dodatkowa odpowiedzialność. Musisz wypełnić i złożyć deklarację VAT, zwykle co trzy miesiące. Jeśli zwrot się opóźni, HMRC nałoży karę    Od 1 kwietnia 2019 r., jeśli przekraczasz próg VAT, musisz przestrzegać zasad Making Tax Digital for Business, co oznacza prowadzenie ewidencji elektronicznej i przesyłanie drogą cyfrową za pomocą zatwierdzonego oprogramowania. 

Jak zarejestrować się jako płatnik VAT? Rejestracja do celów podatku VAT zwykle odbywa się online — Gov.uk posiada wszystkie potrzebne informacje. Najpierw musisz zdecydować, czy powinieneś zarejestrować się w ramach standardowej stawki VAT, czy stawki ryczałtowej VAT.

 Standardowa stawka VAT a schematy ryczałtowej stawki VAT

Rejestrując się jako płatnik VAT, masz dwie możliwości. Pierwsza, standardowa stawka VAT, polega na odzyskaniu podatku VAT od każdego kwalifikującego się przedmiotu, który kupujesz lub sprzedajesz. Drugi, ryczałtowy podatek VAT (VAT flat rate), jest otwarty dla firm, których spodziewany obrót nie przekracza 150 000 GBP (w ciągu najbliższych 12 miesięcy) i został wprowadzony w celu uproszczenia systemu VAT dla freelancerów, wykonawców i małych firm.

W FLAT RATE VAT użyjesz z góry określonej stawki VAT w oparciu o rodzaj branży i zapłacisz ją do HMRC. Najpierw do kwoty faktury sprzedaży dodajesz standardową stawkę VAT w wysokości 20%, a następnie pobierasz pełną kwotę od klienta. Następnie zastosuj procent swojego sektora do tej kwoty (brutto), która jest następnie przekazywana do HMRC za pośrednictwem deklaracji VAT. Różnica między tymi dwoma stawkami jest zatrzymywana przez Twoją firmę jako dochód.

Poniżej znajduje się szereg stawek VAT dla poszczególnych branż.

Kiedy po raz pierwszy zarejestrujesz się w systemie ryczałtowym, HMRC umożliwia zastosowanie 1% zniżki w pierwszym roku.

 

Type of business 2021/2022 & 2020/21 Flat rate (%)
 

 

 

 
Accountancy or bookkeeping 14.5
Advertising 11
Agricultural services 11
Any other activity not listed elsewhere 12
Architect, civil and structural engineer or surveyor 14.5
Boarding or care of animals 12
Business services not listed elsewhere 12
Catering services including restaurants and takeaways before 15th July 2020 12.5
Catering services including restaurants and takeaways from 15th July 2020 to 30th September 2021 4.5
Catering services including restaurants and takeaways from 1st October 2021 to 31st March 2022 8.5
Computer repair services 10.5
Entertainment or journalism 12.5
Estate agency or property management services 12
Farming or agriculture not listed elsewhere 6.5
Film, radio, television or video production 13
Financial services 13.5
Forestry or fishing 10.5
General building or construction services 9.5
Hairdressing or other beauty treatment services 13
Hiring or renting goods 9.5
Hotel or accommodation before 15th July 2020 10.5
Hotel or accommodation from 15th July 2020 to 30th September 2021 0
Hotel or accommodation from 1st October 2021 to 31st March 2022 5.5
Investigation or security 12
Labour-only building or construction services* 14.5
Laundry or dry-cleaning services 12
Lawyers or legal services 14.5
Library, archive, museum or other cultural activity 9.5
Limited cost trader 16.5
Management consultancy 14
Manufacturing fabricated metal products 10.5
Manufacturing food 9
Manufacturing not listed elsewhere 9.5
Manufacturing yarn, textiles or clothing 9
Membership organisation 8
Mining or quarrying 10
Packaging 9
Photography 11
Post offices 5
Printing 8.5
Publishing 11
Pubs before 15th July 2020 6.5
Pubs from 15th July 2020 to 30th September 2021 1
Pubs from 1st October 2021 to 31st March 2022 4
Real estate activity not listed elsewhere 14
Repairing personal or household goods 10
Repairing vehicles 8.5
Retailing food, confectionery, tobacco, newspapers or children’s clothing 4
Retailing pharmaceuticals, medical goods, cosmetics or toiletries 8
Retailing not listed elsewhere 7.5
Retailing vehicles or fuel 6.5
Secretarial services 13
Social work 11
Sport or recreation 8.5
Transport or storage, including couriers, freight, removals, and taxis 10
Travel agency 10.5
Veterinary medicine 11
Wholesaling agricultural products 8
Wholesaling food 7.5
Wholesaling not listed elsewhere 8.5

*„Usługi budowlane lub budowlane wyłącznie robocizny” oznaczają usługi budowlane, w przypadku których wartość dostarczonych materiałów jest mniejsza niż 10% obrotu z tytułu tych usług. Jeśli kwota przekracza tę kwotę, firma jest klasyfikowana jako „Usługi ogólnobudowlane lub budowlane”.

Skąd mam wiedzieć, który system VAT jest dla mnie najlepszy?

Generalnie, podejmując decyzję o rejestracji i na jakim flat rate, należy wziąć pod uwagę swoje obroty, rodzaj posiadanych klientów oraz wydatki, od których można ubiegać się o VAT. Poniższa tabela jest przewodnikiem, który schemat może być dla Ciebie bardziej odpowiedni.

 

 

Obrot VAT – koszty Klient  

Sugerowana opcja VAT

 

Ponizej

£85,000

 

Ponizej 1.5%

obrotu

 

Wiekszosc nie -VATowcy

 

Nie rejestrowac sie

Kazdy Powyzej 1.5%

obrotu

Wiekszosc zarejestrowanych

na VAT

Standardowy VAT
Powyzej  £85,000 Ponizej  1.5% of turnover Kazdy Flat Rate VAT

Przykład przy użyciu stawki ryczałtowej 14,5% Twoja firma pobiera od klienta 1000 GBP za usługi świadczone przez Twoją firmę. Klient zapłaci 1200 GBP, w tym standardowa stawka podatku VAT w wysokości 20% (200 GBP). Twoja firma płaci HMRC ryczałtową stawkę podatku VAT w branży w wysokości 14,5% z 1200 GBP, czyli 174 GBP. Firma rozlicza różnicę (26 GBP) jako dochód. Nie możesz odzyskać podatku VAT zapłaconego od zakupów w ramach systemu stawki ryczałtowej – z wyjątkiem niektórych aktywów kapitałowych powyżej 2000 GBP. Kiedy po raz pierwszy zarejestrujesz się w systemie ryczałtowym, HMRC umożliwia zastosowanie 1% zniżki w pierwszym roku.

Jak często muszę składać deklarację VAT? Będziesz musiał składać deklarację VAT co trzy miesiące. Jeśli nie złożysz deklaracji w terminie, poniesiesz karę od HMRC.  Jak zgłosić VAT i złożyć deklarację VAT? W przypadku zarejestrowanej firmy wymagana jest deklaracja VAT (zwykle co kwartał), aby poinformować HMRC, ile zapłaciłeś i otrzymałeś VAT. Wszystkie deklaracje VAT są składane online i zazwyczaj mogą być obsługiwane przez oprogramowanie księgowe. W zależności od dochodów i wydatków może być konieczne dokonanie płatności podatku VAT do HMRC lub może być Ci należny zwrot pieniędzy. Od 1 kwietnia 2019 r. wszystkie firmy zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT muszą składać swoje deklaracje VAT w formie cyfrowej, w ramach nowej rządowej inicjatywy „Making Tax Digital”.  Co mam zrobić dalej? Jeśli zbliżasz się do progu VAT (lub uważasz, że tak jest), Twój księgowy powinien być w stanie doradzić Ci, czy powinieneś rozważyć rejestrację i jaki program byłby dla Ciebie najlepszy.

 

Źródło: Crunch

Wyceń swój podatek!

Wypelnij formularz w 2 minuty