Coronavirus Bounce Back Loan

Pożyczki Coronavirus Bounce Back Loan: uniknięcie 32,5% podatku

Pożyczki typu ‘Coronavirus Bounce Back Loan’ są dla firm atrakcyjne, łatwo dostępne i tanie – zaledwie 2,5%. Ale jeśli zostaną użyte nieprawidłowo, trzeba się liczyć z podatkiem w wysokości 32,5%.

Nie dotyczy to wyłącznie pożyczek typu Bounce Back, to samo dotyczy każdej firmowej pożyczki. Problem i potencjalny obowiązek podatkowy wynikają z tego, co robi się z pieniędzmi, a nie z tego jak się je otrzymało. Jeśli po zaciągnięciu pożyczki firmowej osobiście pobierana jest gotówka z firmy w postaci dywidendy, na którą firmy nie stać, można zostać obciążonym podatkiem w wysokości 32,5%.

Dywidendy zgodnie z prawem można wypłacać tylko z zysku firmy – jest to albo zysk, który osiągnęła firma do tej pory w tym roku obrotowym, albo zysk zatrzymany z poprzednich lat. Jeśli potrzeba wypłacić dywidendę, a nie ma zysku, są to tzw. „nielegalne dywidendy”, a księgowi zazwyczaj zamieniają je na pożyczki.

Konkretnie stają się one pożyczkami dyrektorskimi i są to pożyczki od firmy dla Dyrektora. W przyszłości należy spłacić saldo firmie.

 

Bounce Back Loan – wymagana ostrożność

Jeśli jest się w sytuacji, w której planuje się spłacić pożyczkę Business Bounce Back Loan – warunki pożyczki wyraźnie mówią, że „nie jest ona przeznaczona na cele osobiste” – co może wykluczać spłatę pożyczek dyrektorskich. Pożyczki dyrektorskie, które pozostają niespłacone na koniec okresu rozliczeniowego firmy, muszą zostać zgłoszone do HMRC w zeznaniu podatkowym od osób prawnych.

 

32,5% podatek dochodowy od osób prawnych od kredytów.

Pożyczki dyrektorskie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 32,5% (455tax). Podatek ten jest należny, jeśli nie spłaci się pożyczki dyrektorskiej z powrotem do swojej firmy w ciągu 9 miesięcy od zakończenia roku firmy. Podatek ten jest opłacany przez firmę.

Jeśli planuje się wziąć pożyczkę i spłacić ją w tym okresie, podatek nie powstanie. Ale jeśli okaże się, że należny jest podatek z sekcji 455, można odzyskać go od HMRC w późniejszym czasie, gdy pożyczka zostanie rozliczona.


Podatek od osób fizycznych od pożyczek

Jeśli pożyczka dyrektorska przekroczy 10 000 GBP w dowolnym momencie w ciągu roku, jest ona traktowana jako „świadczenie rzeczowe” (benefit in kind). Może to mieć konsekwencje podatkowe, w tym składkę na ubezpieczenie społeczne dla firmy. Można tego uniknąć, płacąc firmie odsetki od pożyczki według oficjalnej stawki HMRC, która od kwietnia 2020 r. wynosi tymczasowo 2,25%.

 

Łatwiejsza alternatywa: lista płac

Istnieje alternatywa, która polega na wypłaceniu sobie wynagrodzenia. W ten sposób można mieć pewność, że Dyrektor i jego firma płaca odpowiednią kwotę podatku. Może to być bezpieczniejsza opcja, jeśli nie będzie się w stanie osobiście spłacić pożyczki w swojej firmie. Należy pamiętać jednak, że pożyczki Bounce Back nie są przeznaczone na cele osobiste, a firmy windykacyjne (które działałyby w imieniu banków, gdyby pożyczka nie została spłacona ) ostrzegają, że zwiększenie wypłat wynagrodzenia po otrzymaniu pożyczki typu Bounce Back może być interpretowane jako istota do celów osobistych.  

Poradź sie nas!

Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem pożyczki typu Bounce Back Loan, zadzwoń do nas. Z przyjemnością porozmawiamy o możliwościach i ryzyku.

 

Wyceń swój podatek!

Wypelnij formularz w 2 minuty