Jak ubiegać się o grant dla Self employed (SEISS)

Osoby Self Employed, które rozpoczęły działalność gospodarczą w sezonie 2019/20, muszą przedstawić dodatkowe dowody do HMRC, aby ubiegać się o grant SEISS. Spełnienie wymagań nie będzie łatwe dla wszystkich.

HMRC zwraca się do nawet 100 000 osób samozatrudnionych, o potwierdzenie swojej tożsamości i udowodnienie, że pracowali, zanim będą mogli ubiegać się o czwarty grant SEISS. Jeśli przedsiębiorca nie zareaguje odpowiednio przed HMRC, nie otrzyma dotacji.

Tylko podatnicy, którzy rozpoczęli działalność na własny rachunek po 5 kwietnia 2019 r., otrzymają list weryfikacyjny SEISS od HMRC, a urzad skontaktuje się tylko z częścią tej grupy.

Nowe firmy mogą po raz pierwszy ubiegać się o wsparcie w ramach SEISS, jeśli złożyły zeznanie podatkowe 2019/20 do północy 2 marca 2021 r.

Ryzyko oszustwa

 

Ponieważ kolejne dwie dotacje SEISS będą w całości lub częściowo opierać się na zyskach zgłoszonych w zeznaniu podatkowym za rok 2019/20, oszuści doszli do wniosku, że złożenie fałszywego zeznania może skutkować wypłatą w gotówce w wysokości do 15 000 GBP (maksymalnie 7500 GBP ma każda dotacja).

Urzędnik techniczny ATT, Emma Rawson, skomentowała: „Zrozumiałe jest, że HMRC ma obawy dotyczące oszukańczych roszczeń i możliwości manipulacji danymi zeznań podatkowych w celu maksymalizacji dotacji”.

Z tego powodu organ podatkowy zwraca się w szczególności do nowych przedsiębiorców o przeprowadzenie kontroli przed weryfikacją.

 

Siedem kroków do otrzymania dotacji SEISS

 

Aby uzyskać dostęp do kolejnych dwóch dotacji SEISS, podatnik będzie musiał wykonać wszystkie następujące kroki:

 

Krok 1: Otwórz list

Odbierz i przeczytaj list HMRC, który powinien dotrzeć między 10 marca a połową kwietnia. Lista  osób kontaktowych z HMRC została niedawno zaktualizowana i zawiera odniesienie do listu SEISS do osób składających zeznania podatkowe po raz pierwszy, więc może to zapewnić podatnikom pewien komfort, że nie należy ignorować listu do HMRC.

 

Krok 2: Odbierz telefon od HMRC

Do dwóch tygodni po wysłaniu listu urzędnik HMRC zadzwoni pod numer kontaktowy podany w zeznaniu podatkowym 2019/20 podatnika. Jeśli numer agenta został podany jako punkt kontaktowy, HMRC poprosi agenta o przekazanie numeru telefonu klienta.

Podatnik musi odpowiedzieć na wezwanie HMRC, chociaż zostanie ono pokazane jako pochodzące z „nieznanego numeru”.

HMRC podejmie tylko trzy próby dzwonienia między 8:00 a 17:30. Jeśli żadna z tych trzech prób się nie powiedzie, podatnik nie przejdzie weryfikacji wstępnej. Dlatego konieczne jest, aby HMRC posiadał prawidłowy numer telefonu podatnika.

 

Podatnik może poprawić numer posiadany przez HMRC, dzwoniąc pod numer: 0800 024 1222. Ten numer służy wyłącznie do aktualizacji danych kontaktowych telefonicznych podatników; program obsługi połączeń nie może odpowiadać na dalsze zapytania dotyczące SEISS.

 

Krok 3: Podaj adres e-mail

Kiedy podatnik rozmawia z HMRC, musi potwierdzić lub podać swój adres e-mail. Musi również wyrazić zgodę na otrzymanie linku do konta Dropbox na ten adres e-mail.

 

Krok 4: Znajdź wiadomość e-mail od HMRC

Podatnik musi otrzymać i otworzyć wiadomość e-mail od HMRC zawierającą łącze Dropbox. To kolejny punkt, w którym system może się zepsuć, ponieważ wiadomość e-mail HMRC mogłaby łatwo zostać automatycznie wysłana do folderu spam podatnika.

 

Krok 5: Kopie cyfrowe

Podatnik musi wykonać cyfrowe kopie swojego dokumentu tożsamości (np. Prawa jazdy ze zdjęciem lub aktualnego paszportu) oraz trzymiesięcznych wyciągów bankowych z Wielkiej Brytanii od 2019/20. Informacje te są potrzebne, aby wykazać, że nowa firma była aktywna w sezonie 2019/20.

Jeśli firma była prowadzona bez konta bankowego w Wielkiej Brytanii, HMRC zaakceptuje inne dokumenty, ale podatnik musi uzgodnić, co jest dopuszczalne w jego rozmowie z HMRC.

 

Krok 6: Prześlij dokumenty

Podatnik ma tylko dwa dni na przesłanie cyfrowych kopii swojego dowodu osobistego i dokumentów bankowych do HMRC Dropbox. Po dwóch dniach link Dropbox wygaśnie, a podatnik nie przejdzie weryfikacji wstępnej.

 

Krok 7: Złóż wniosek o dotację

Portal internetowy do ubiegania się o kolejny grant SEISS zostanie otwarty pod koniec kwietnia, HMRC nie potwierdziło dokładnie kiedy. Wszystkie powyższe kroki należy wykonać, zanim podatnik będzie próbował ubiegać się o dotację SEISS. Agenci podatkowi nie mogą ubiegać się o dotacje SEISS w imieniu swoich klientów.

 

Wygląda na oszustwo

 

Bez wcześniejszego ostrzeżenia ze strony księgowego wielu Self employed odrzuci pismo do HMRC i / lub rozmowę telefoniczną z HMRC jako oszustwo w celu uzyskania ich identyfikatora i danych bankowych.

 

Ładowanie dokumentów na konto Dropbox będzie wyglądało szczególnie podejrzanie dla niedoświadczonego podatnika, który będzie miał niewielki wcześniejszy kontakt z HMRC, jeśli zeznanie podatkowe za rok 2019/20 będzie pierwszym, które złoży.

 

Jest również wysoce prawdopodobne, że oszuści skopiują tę procedurę, aby przeprowadzić ataki na wiele prawdziwych firm.

 

Zrodlo: www.accountingweb.co.uk

Wyceń swój podatek!

Wypelnij formularz w 2 minuty